SVØMMETIDER
SVØMMETIDER
Stævner
Ranglister
Rekorder
Svømmere
Klubskifter
Faciliteter
Log ind
Resultater fra Olympiske Lege 2016 - Rio de Janeiro
Gå tilbage til oversigt over resultater
Stævnet blev afviklet på
langbane (50m)
100 Fri - Damer - Indledende
#
Navn
Årgang
Klub
Tid
Reaktionstid
1
CATE CAMPBELL
1992
Australien
52.78
+82
2
Simone MANUEL
1996
USA
53.32
+70
3
SARAH SJOSTROM
1993
Sverige
53.37
+70
4
Ranomi Kromowidjojo
1990
Holland
53.43
+70
5
Penny OLEKSIAK
2000
Canada
53.53
+70
5
Jeanette Ottesen
1987
Vejle Svømmeklub
53.53
+68
7
Abbey WEITZEIL
1996
USA
53.54
+68
8
BRONTE CAMPBELL
1994
Australien
53.71
+69
9
CHANTAL VAN LANDEGHEM
1994
Canada
53.89
+72
10
Charlotte Bonnet
1995
Frankrig
53.93
+67
11
Menghui ZHU
1999
Kina
54.15
+68
11
Pernille Blume
1994
Gladsaxe Svømmeklub
54.15
+66
13
Aliaksandra Herasimenia
1985
Hviderusland
54.25
+73
14
ETIENE MEDEIROS
1991
Brasilien
54.38
+62
15
DUO SHEN
1997
Kina
54.41
+73
16
Rikako IKEE
2000
Japan
54.50
+67
16
MIKI UCHIDA
1995
Japan
54.50
+68
18
ARIANNA VANDERPOOL-WALLACE
1990
Bahamas
54.56
+64
19
VERONIKA POPOVA
1991
Rusland
54.60
+74
20
FEMKE HEEMSKERK
1987
Holland
54.63
+79
21
LARISSA OLIVEIRA
1993
Brasilien
54.72
+67
22
Beryl GASTALDELLO
1995
Frankrig
54.80
+63
23
Maria Ugolkova
1989
Schweiz
54.85
+66
24
Camille CHENG
1993
Hong Kong
54.92
+66
25
JULIE MEYNEN
1997
Luxembourg
55.09
+65
26
ERIKA FERRAIOLI
1986
Italien
55.20
+70
27
SUSANN BJORNSEN
1993
Norge
55.35
+72
28
Natalia LOVTCOVA
1988
Rusland
55.37
+77
29
KATARZYNA WILK
1992
Polen
55.44
+71
30
Andrea MUREZ
1992
Israel
55.47
+75
31
NINA RANGELOVA
1990
Bulgarien
55.71
+64
32
NATTHANAN JUNKRAJANG
1986
Thailand
56.24
+68
33
JASMINE ALKHALDI
1993
Filippinerne
56.30
+75
34
INES REMERSARO
1992
Uruguay
57.85
+69
35
Jade HOWARD
1995
Zambia
58.47
+79
36
Ana Iulia Dascal
2002
Rumænien
58.72
+77
37
Arseth Heather
1991
Mauritius
58.89
+65
38
Tracy KEITH-MATCHITT
1990
Cookøerne
58.99
+68
39
Karen RIVEROS
1994
Paraguay
59.00
+70
40
Ana Sofia Nobrega
1990
Angola
59.23
+74
41
Fatima ALKARAMOVA
2002
Aserbajdsjan
59.43
+71
42
Jovana TERZIC
1999
Montenegro
59.59
+66
43
Nikol MERIZAJ
1998
Albanien
59.99
+70
44
ESTELLAH Fils Rabetsara
1994
Madagaskar
1:01.11
+72
45
Yusra Mardini
1998
Ukendt
1:04.66
+70
46
Aminath SHAJAN
1993
Maldiverne
1:05.71
+68
-
FEDERICA PELLEGRINI
1988
Italien
DNS
-
MICHELLE COLEMAN
1993
Sverige
DNS