Regionsmesterskaber på kortbane, Region Syddanmark

Information om stævnet

Revideret officialliste lagt ud 23/10.
Startlister lagt ud 21/10.
Vejledende tidsplaner lagt ud 21/10.

Stævnet består af to stævnedage, der afvikles i én weekend den 26.-27. oktober 2019 i Humlehøj Hallen i Sønderborg. Afholdt af Svømmeklubben Sønderborg.
Formålet med stævnet er, at introducere alle deltagere til medley kombinations konkurrencen samt at klargøre årgangssvømmerne til Vestdanske Årgangsmesterskaber (VÅM). Derudover skal regionens mestre på kortbane findes.
Under stævnet skal svømmerne igennem alle stilarter, men har mulighed for selv at vælge distancen for hver stilart.
Top fem i de to ældste årgange i hvert køn vil blive tilbudt at deltage i arrangementet ”Årgangssamling” den 3.-5. januar 2020, på tværs af de danske regioner, hvor der både vil være træning og hygge og mulighed for at møde svømmere fra hele landet.
Der udtages max fem svømmere fra hver klub.

27/8: Tilmeldings skema til overnatning og bespisning uploaded, husk hvis special kost ønskes, så skal det oplyses ved tilmelding.
27/8: Tilmeldings skema til official uploaded. Vi vil gerne have en med modul 6, der kan hjælpe til med wingrodan.

OBS Sidste tilmelding for begge 28/9.

Stævnestart: 26. Oktober 2019
Stævneslut: 27. Oktober 2019
Tilmeldingsfrist: 14. Oktober 2019
Bassin: Kortbane (25m)

Sted:
Humlehøj Hallerne
Stråbjergvej 1
6400 Sønderborg
Danmark

Arrangør

Arrangør: Dansk Svømmeunion - Region Syddanmark
Lokalarrangør: Svømmeklubben Sønderborg

Stævneansvarlig
Navn: Janne Jensen
Email: tilmelding@sks-svoem.dk
Telefon: 61544062

Overnatning og forplejning
Navn: Mette Christiansen
Email: mettexpert@hotmail.com
Telefon: 31517109

Resultater

Afsnit 1: 26/10-2019
14 x 50 HM - DamerDirekte finale12 resultater
24 x 50 HM - HerrerDirekte finale11 resultater
3400 IM - DamerDirekte finale7 resultater
4400 IM - HerrerDirekte finale11 resultater
550 Fly - DamerDirekte finale42 resultater
650 Fly - HerrerDirekte finale48 resultater
7100 Fly - DamerDirekte finale28 resultater
8100 Fly - HerrerDirekte finale21 resultater
9200 Fly - DamerDirekte finale6 resultater
10200 Fly - HerrerDirekte finale9 resultater
11100 IM - DamerDirekte finale50 resultater
12100 IM - HerrerDirekte finale37 resultater
1350 Ryg - DamerDirekte finale18 resultater
1450 Ryg - HerrerDirekte finale21 resultater
15100 Ryg - DamerDirekte finale39 resultater
16100 Ryg - HerrerDirekte finale38 resultater
17200 Ryg - DamerDirekte finale22 resultater
18200 Ryg - HerrerDirekte finale18 resultater
194X50m Flyben UV Mix - MixDirekte finale4 resultater
Afsnit 2: 27/10-2019
204 x 50 Fri - DamerDirekte finale12 resultater
214 x 50 Fri - HerrerDirekte finale11 resultater
2250 Bryst - DamerDirekte finale29 resultater
2350 Bryst - HerrerDirekte finale32 resultater
24100 Bryst - DamerDirekte finale35 resultater
25100 Bryst - HerrerDirekte finale30 resultater
26200 Bryst - DamerDirekte finale15 resultater
27200 Bryst - HerrerDirekte finale15 resultater
28200 IM - DamerDirekte finale23 resultater
29200 IM - HerrerDirekte finale31 resultater
3050 Fri - DamerDirekte finale22 resultater
3150 Fri - HerrerDirekte finale14 resultater
32100 Fri - DamerDirekte finale34 resultater
33100 Fri - HerrerDirekte finale34 resultater
34200 Fri - DamerDirekte finale23 resultater
35200 Fri - HerrerDirekte finale29 resultater